Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Opłatek w Oświęcimiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Sobota, 21 Styczeń 2017 20:46

Tegoroczny wyjazd do Oświęcimia na opłatek tutejszego Oddziału Związku Podhalan był szczególny, bo dziesiąty. Można nie przywiązywać wagi do liczb, ale jak by nie patrzeć, okrągła rocznica.

Od samego początku opłatek oświęcimski „przypisany” był do Wesołej, jeśli chodzi o skład osobowy delegacji Bractwa. Co prawda, w pierwszym wyjeździe towarzyszyły osoby z Koła Brzezinka („łoblykanie” się w stroje regionalne dopiero w Bractwie raczkowało), ale potem to głównie Danka Rozmus i spółka dodawały śląskiego kolorytu góralskiej uroczystości. W tym roku nie mogło być inaczej: Danusi towarzyszyła Basia Richter, zaś chorążym sztandaru był Jacek Pytel.

Przybyliśmy do Oświęcimia dość wcześnie, tak że było sporo czasu na uformowanie skromnego tym razem szyku. Z naszym było tylko pięć sztandarów: oświęcimski oraz z Oddziałów w Żywcu, Rabce i Szczawnicy. Pamiętam lata, kiedy sztandarów było raz tyle. Była za to góralska kapela i zespół śpiewaczy: wielu moich dobrych znajomych z żywieckiego Oddziału skrzyknęło się dwa lata temu i zaczęło wspólnie śpiewać. Od roku mają regularne próby raz w tygodniu, w sobotę prowadzili do kościoła korowód, w czasie Mszy Świętej śpiewali kolędy zaś istny show dali w drugiej części uroczystości, na sali w pomieszczeniach parafialnych.

Mszę Świętą wraz z proboszczem miejscowej parafii koncelebrowali kapelan Związku Podhalan, ksiądz Władysław Zązel oraz kustosz sanktuarium w Rajczy, ksiądz Franciszek Warzecha. Później dowiedzieliśmy się, że ksiądz Władysław w tym roku będzie obchodzić 50-cio lecie kapłaństwa i odchodzi na emeryturę, zaś ksiądz Franciszek przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym. Zmiany u przyjaciół Górali w tym roku ogromne.

Po Mszy Świętej tradycyjnie zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej budowniczego kościoła, księdza Stanisława Górnego i odmówiliśmy modlitwę za spokój Jego duszy. Potem na sali tradycyjne życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd. Oddział oświęcimski Związku Podhalan jest rok młodszy od naszego Bractwa; poinformowała mnie o tym była Prezeska, Krysia Wawrzuta, kiedy informowałem ją o naszym dziesiątym pobycie w Oświęcimiu oraz naszym tegorocznym jubileuszu dwudziestej rocznicy istnienia. I wspólnie doszliśmy do wniosku, że dla osób zaangażowanych w działalność społeczną czas galopuje w tempie nadzwyczaj szybkim.

Zdjęcia  z opłatka pod linkiem:

https://goo.gl/photos/3pgAgtxrtKjTcpny9

Filmiki z oplłatka pod poniższymi linkami

02 - https://youtu.be/cOJEX8obozE

03 - https://www.youtube.com/watch?v=-02y05VIwOo

04 - https://www.youtube.com/watch?v=Rb4P9yXLIVw

05 - https://www.youtube.com/watch?v=GdHQLW-1Vg8

06 - https://www.youtube.com/watch?v=3j3IXnLDwFM

07 - https://youtu.be/qjuLBpC7sLE

Zmieniony: Czwartek, 02 Luty 2017 20:57
 

Statystyki

Odsłon : 912110

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Związek Górnośląski