Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Opłatek w Żywcu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Niedziela, 29 Styczeń 2017 20:55
„Sezon opłatkowy” kończymy zazwyczaj u Górali Żywieckich. Tak było i tym razem: zaproszeni zostaliśmy do Żywca-Sporysza na Mszę Świętą, później do zajazdu „Beskidy” na część „świecką”.
W Sporyszu byliśmy cztery lata temu, na święconym. Wtedy Górale Żywieccy zorganizowali uroczystość w trybie awaryjnym dla całego Związku Podhalan, tegoroczny opłatek w niedzielę 29 stycznia był w tym miejscu planowany od dawna. Tradycyjnie dopisały poczty sztandarowe, których było w sumie kilkanaście. Dla gospodarzy to norma, tym bardziej że sam Oddział Żywiecki na Eucharystii święcił swój czwarty sztandar. Tradycyjnie też na uroczystości opłatkowej przyjmowano nowych członków, których w tym roku było piętnastu. Większość z Bielska Białej, co do niedawna było rzadkością, była też jedna osoba z Czechowic Dziedzic. Homilię tradycyjnie wygłosił kapelan Związku Podhalan, ks. Prałat Władysław Zązel i jak zwykle rozpoczął od góralskiej przyśpiewki, to tekstu której kontynuował później kazanie dla wiernych.

Po Mszy Świętej Górale i zaproszeni goście przenieśli się na salę bankietową zajazdu „Beskidy”, na kolędowanie. Spotkaliśmy wielu starych znajomych, którzy przez ostatnie lata z różnych powodów „zniknęli” z naszego horyzontu. Były i życzenia przy łamaniu się opłatkiem, smaczny obiad i wspomnienia z minionych dziesięciu lat znajomości i przyjaźni naszych stowarzyszeń. Na ręce Prezesa Oddziału, Stanisława Lizaka nasza delegacja złożyła upominek w postaci książki Marka Szołtyska „Ewangelie śląskie” oraz płyty DVD z nagraniem świątecznego występu dzieci z parafii w Kosztowach. Staszek kończy w maju „prezesowanie” (w Związku Podhalan obowiązuje zasada dwukadencyjności) i trochę szkoda, bo współpraca z nim układała się dobrze. Na zakończenie wystąpił z kolędami i pastorałkami zespół muzyczno-śpiewaczy złożony z osób, które w większości dobrze przez minione lata poznaliśmy. Dotąd tą rolę pełnił zespół „Mali Grojcowianie”, od dwóch lat godnie zastępuje ich starsze pokolenie Górali.

Bractwo Pielgrzymkowe wystawiło na uroczystość opłatkową delegację ze sztandarem w składzie: Jacek Pytel (chorąży) oraz Anna Bartecka i Genowefa Sobczyk (obsada).

Zmieniony: Czwartek, 02 Luty 2017 20:55
 

Statystyki

Odsłon : 912073

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Związek Górnośląski