Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Odpust u "Walencinka" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Wtorek, 14 Luty 2017 12:34

To nasza druga wizyta na odpuście u Świętego Walentego, popularnego „Walencinka” w Bieruniu Starym. Realizujemy w ten sposób program odwiedzin w najbliższej okolice, gdzie jak się sanktuariów jest całkiem sporo. Na opłatkowych spotkaniach parafialnych, ta liczba jeszcze się powiększyła.

Zaczęło się ponuro, skończyło słonecznie – mam tu na myśli pogodę. Zimny, szary poranek nie nastrajał pozytywnie by wyjść z ciepłego domu. A jednak stawiliśmy się niemal w komplecie. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Imielinie, gdzie Bronia zakupiła bilety na przedstawienie „Babski comber” w miejscowej „Sokolni”. „Sokolnia” staje bardzo popularnym miejscem dla osób z sekcji kulturalno-rozrywkowej, to już będzie trzecia wizyta w imielińskiej instytucji kultury.

W Bieruniu Starym byliśmy dość wcześnie, ale jedyne miejsca siedzące znaleźliśmy dopiero na chórze. Większość pozostała na dole świątyni, gdzie była możliwość ucałowania relikwii Świętego i obejścia na kolanach ołtarza. Msza Święta ofiarowana była za wiernych z parafii w Imielinie, Chełmie Śląskim i lędzińskim Goławcu; podczas odpustu parafie z dekanatu bieruńsko-lędzińskiego a także inne (w tym krasowska) mają „swoje” Msze Święte, myśmy trafili więc na te sąsiednie. W roku ubiegłym głównym koncelebransem był młody wikary, który obecnie jest na innej parafii ale został zaproszony na odpust i wygłosił homilię. Odniósł się oczywiście do postaci Świętego mówiąc o cudach dokonanych za jego przyczyną; dokonały się one też za jego „urzędowania” w bieruńskiej parafii szczególnie w kwestiach poprawy stosunków w rodzinach i ogólnie międzyludzkich.

Po Mszy Świętej udaliśmy się jeszcze do nowego kościoła stojącego przy rynku bieruńskim, gdzie podziwialiśmy ruchomą stajenkę liczącą ponad 60 lat. Było jeszcze nieco czasu na dokonanie zakupów w odpustowych kramach. Chodziliśmy po tym starym, śląskim miasteczku w pięknym słoneczku.

W wyjeździe brało udział 36 osób. Zdjęcia z pod poniższym linkiem.


https://goo.gl/photos/J8DbDW39SDDhaUz48

Zmieniony: Wtorek, 21 Marzec 2017 19:55
 

Statystyki

Odsłon : 912071

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Związek Górnośląski