Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Z bajtlami po ślônsku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Poniedziałek, 20 Luty 2017 19:48

Bractwo Pielgrzymkowe rusza z programem „Górny Śląsk, Mała Ojcowizna – moje miejsce na ziemi”. Celem programu jest poznawanie historii tej ziemi, zabytków, zwyczajów oraz propagowanie dokonań przeszłych pokoleń i starania o zachowanie gwary śląskiej. Program dedykowany jest głównie do dzieci i młodzieży ale obejmujący wszystkich niezależnie od wieku.

Rozpoczęliśmy w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - Dnia Ślônskij Godki od promocji godki ślônskij w mysłowickim przedszkolu nr. 15 na Wesołej. Pojawiliśmy się tutaj we trójkę: Danka Rozmus, Anka Bartecka i Jacek Pytel. Dzieci powitały nas piosenką i zaprezentowały kilka wierszy w gwarze śląskiej. Przedszkolaki miały okazję osłuchać się ze śląską godką , posłuchać bajki „po śląsku”, pobawić się w tradycyjne zabawy ruchowe. Dzieci podczas zabaw doszukiwały się podobieństw i różnic w języku polskim, próbując odgadnąć znaczenia różnych zwrotów. My oprócz zabaw i swobodnej rozmowy czytaliśmy im bajki ze "Sląskiego elementarza" Marka Szołtyska.

27 lutego będziemy na Murckach, 3 marca na Morgach, 7 marca na Kosztowach. A w kolejce czekają jeszcze dwa przedszkola na Wesołej, gdzie termin naszych wizyt nie został ustalony.
Nasze wizyty w przedszkolach mysłowickich to de facto pilot programu, który rodzi się zarówno w sferze programowej jak i organizacyjnej.

Kilka zdjęć ze wizyty można zobaczyć na stronie Facebookowej przedszkola pod linkami:

Zmieniony: Wtorek, 21 Marzec 2017 19:59
 

Statystyki

Odsłon : 912050

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Związek Górnośląski