Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Wizyta w przedszkolu na Murckach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Poniedziałek, 27 Luty 2017 18:09

Bractwo Pielgrzymkowe kontynuuje „rajzy” po przedszkolach w ramach rozpoczętego z okazji Dnia Ślônskij Godki programu „Górny Śląsk, Mała Ojcowizna – moje miejsce na ziemi”. Tym odwiedziliśmy przedszkole w katowickiej dzielnicy Murcki.

W przedszkolu pracuje nasza członkini, Lucyna Skrzydło oraz córka członkini Bractwa Pani Eli Greger i siostra biskupa bielsko-żywieckiego ks. Piotra Gregera, Magdalena Szyndler (to dzięki niej "wylądowaliśmy" na Murckach). Budynek przedszkola to okazała willa wzniesiona poza miastem w 1809 roku na wzgórzu zwanym Wzgórzem Wandy (o wysokości 350 m.n.p.m) na potrzeby Księcia Pszczyńskiego. Willa prezentuje się nadal bardzo okazale (co widać na zdjęciach wykonanych na zewnątrz) w otoczeniu przepięknego Rezerwatu Buków. Od 15 maja 1975 roku w budynku znalazło swą siedzibę przedszkole. Najpierw należało do Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki", a od stycznia 1978 roku przeszło pod pieczę Inspektoratu Oświaty w Katowicach.

Przebieg spotkania był podobny jak ten sprzed tygodnia na Wesołej; czytanie bajek z książki Marka Szołtyska, rozmowy z dziećmi z różnych grup wiekowych, prezentacje przedszkolaków. Kiedy na początku spytaliśmy, ilu z nich „godo” w domu po Śląsku, było w górze nieśmiało uniesionych kilka rączek, ale już śląską piosenkę śpiewała w całkiem poprawnej gwarze cała sala. Dzieci doskonale wiedziały też skąd wzięła się nazwa Murcki i wiele z nich potrafiło poprawnie przetłumaczyć np. nazwy poszczególnych części strojów regionalnych, w których występowaliśmy. Nie obyło się też bez opowieści o śląskich zbójnikach, czyli Eliaszu i Pistulce oraz wspólnych zabawach i pamiątkowych zdjęciach.

Ciekawiej było po naszej prezentacji w gabinecie dyrektor przedszkola, pani Bożeny Uglorz. W dosyć długiej rozmowie z gronem pedagogicznym dzieliliśmy się spostrzeżeniami na tematy śląskiej kultury, godki, edukacji młodego pokolenia. Pani dyrektor zaproponowała formę stałej współpracy, którą postaramy się kontynuować razem z miejscowym Kołem naszego Związku. Dużym plusem naszych wizyt w przedszkolach jest tworzenie dobrego klimatu dla spraw śląskich i zrozumienie potrzeby działania w tej materii przez nauczycieli. To dobrze wróży na przyszłość.

Murckowskie przedszkole odwiedziła ta sama trójka z Bractwa Pielgrzymkowego, która tydzień wcześniej była na Wesołej: Anna Bartecka, Danuta Rozmus i Jacek Pytel. Zdjęcia pod poniższym linkiem:

Zdjęcia (kliknij)

Zmieniony: Wtorek, 21 Marzec 2017 20:01
 

Statystyki

Odsłon : 912118

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Związek Górnośląski