Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Mianujôm mie Hanka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Czwartek, 02 Marzec 2017 20:30
26 lutego 56 osób udało się do Teatru Korez w Katowicach na monodram  "Mianujôm mie Hanka", ukazujący skomplikowane losy Śląska i jego mieszkańców od początku XX wieku do lat powojennych.

Siedząc na krześle z robótką w ręku i kubkiem bonkawy u boku znakomita Grażyna Bułka wcielając się w postać tytułowej Hanki snuje przejmującą i wzruszającą opowieść o rdzennej Ślązaczce spod Pszczyny, matce 4 synów, która pomimo tragicznych losów jej i jej ukochanego Śląska nie poddaje się i z właściwą śląskim babą twardością  pozostaje wierna sobie i wszystkiemu co śląskie. Życie nie oszczędza jej niczego: pierwszy mąż ginie na froncie I wojny światowej,  potem dzielące Ślązaków  plebiscyt, Powstania Śląskie i  zamiast obiecanego "lepszego" szykany ze strony nowej władzy. I jeszcze nastawienie, że wyniesiona od pokoleń rola kobiety to życie według pruskiego schematu 3xk ( kuchnia, kołyska, kościół). II wojna  światowa zabiera jej 2 synów, drugi mąż o propolskich poglądach po II wojnie światowej zostaje wywieziony do Związku Radzieckiego. Jej samej też nie omijają ani represje ze strony niemieckich nazistów, ani tak zwanych „wyzwolicieli” zza wschodniej granicy, ani  poniżający pobyt w świętochłowickim "sanatorium" - lagrze dla kobiet. Jednak nie daje się złamać i do końca swoich dni niezłomnie trwając przy tym co dla niej najważniejsze;  śląskość i rodzina do której podąża w ostatniej ziemskiej wędrówce.

 

Świetnym podsumowaniem spektaklu mogą być słowa z recenzji: “Hanka jest taką osobą, jak Ślązaczki są, czyli jak się dom na nią zawali, to ona się pozbiera, otrzepie z tych cegieł i pójdzie dalej”.

Po takiej dawce wzruszeń powrót do domu dla wielu był przyczynkiem do osobistych wspomnień. Ale życie toczy się dalej i jeszcze tego samego dnia 21 osób z sekcji Kultura i rozrywka Bractwa Pielgrzymkowego zasiadło na widowni w imielińskiej Sokolni.


Zmieniony: Wtorek, 21 Marzec 2017 20:02
 

Statystyki

Odsłon : 791982

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Związek Górnośląski