Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Regionalnie na Morgach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Piątek, 03 Marzec 2017 21:05

To była najbardziej pracowita wizyta u przedszkolaków w ramach „godanio po ślônsku”. Bo do przedszkola doszła jeszcze szkoła podstawowa mieszcząca się w tym samym budynku w mysłowickiej dzielnicy Morgi. W związku z tą sytuacją, po raz pierwszy spotkaliśmy się z dziećmi na sali gimnastycznej.

Do kontaktu z animatorką śląskiej kultury w morgowskim przedszkolu, panią Danutą Garleja doprowadził członek Bractwa Pielgrzymkowego, Heniek Stolorz, „w cywilu” sąsiad pani Danuty. To, że publika będzie aż tak liczna i spotkanie odbędzie się na terenie hali sportowej dowiedzieliśmy w dniu występu, 3 marca. Po kameralnych spotkaniach na Wesołej i Murckach był to dla naszej trójki pewien szok, ale do niespodzianek powoli zaczęliśmy się przez minione dwa tygodnie przyzwyczajać.

Okazało się, że w szkole podstawowej tego dnia odbywał się „Dzień regionalny”, stąd i nasza wizyta i występ morgowskich przedszkolaków. Inny siłą rzeczy był więc naprędce zaimprowizowany scenariusz. Najpierw „wzięliśmy na tapetę” najmłodszych, wspólnie pogadaliśmy sobie z nimi, zaś po przerwie zasiedliśmy w jury, które oceniało jakość wykonania przez klasy od drugiej do szóstej piosenki „Dzieweczko ze Śląska”. Ze „szkolorzami” również ucięliśmy sobie pogawędki w gwarze śląskiej i okazało się, że wiele z nich potrafi całkiem poprawnie godać. Najbardziej zaimponowały jednak maluchy, prowadzone jako zespół „Morgowioki” przez panią Danutę: pięknie ubrani w nasze górnośląskie stroje regionalne z gracją poruszali się po parkiecie śpiewając przy tym śląskie piosenki. Widać, że odchodząca w tym roku na emeryturę nauczycielka wkłada całe serce w promowanie górnośląskiej kultury. Świadczą o tym również dokonania zespołu, nagrody i wyróżnienia. Ale najważniejsze jest to, że przedstawiciele grona pedagogicznego na pożegnanie nie powiedzieli nam do widzenia, ale do zobaczenia. Czyli podobnie jak w placówkach odwiedzanych wcześniej również na Morgach jest klimat, by wspólnie promować to, co powoli zaczyna zanikać, czyli śląskość.

Zdjęcia z morgowskiego spotkania pod linkiem:

Zdjęcia (kliknij)

Zmieniony: Wtorek, 21 Marzec 2017 20:02
 

Statystyki

Odsłon : 912115

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Związek Górnośląski