Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Nasz sztandar w rozjazdach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Niedziela, 02 Lipiec 2017 21:32
Od piątku 30 czerwca aż do niedzieli 2 lipca sztandar Bractwa Pielgrzymkowego kursował nieustannie pomiędzy ważnymi miejscowościami i toczącymi się w nich wydarzeniami.

Pożegnanie księdza proboszcza na Krasowach

Niemal 20 lat minęło, kiedy na spotkaniu parafialnym w krasowskiej salce katechetycznej po raz pierwszy zobaczyliśmy księdza Wiktora Zajusza. Nieco wcześniej odszedł do wieczności jego poprzednik, ks. Alfred Grabiec, Bractwo działało wtedy najprężniej właśnie w tej parafii. Przez następne lata ksiądz Wiktor towarzyszył nam a my jemu w wielu wydarzeniach parafialnych i bractwowych. Wspomagaliśmy pracą i groszem budowę postumentu pod pomnik Matki Bożej Fatimskiej na farskim ogrodzie, włączaliśmy się w organizację festynów parafialnych, liczenie wiernych, sprzedaż opłatków, zaś przez kilka ostatnich lat sprawowaliśmy opiekę nad tzw. „krzyżem pożarowym” stojącym w lesie przy drodze do Lędzin. Informacja o przejściu do Franciszkanów i wyjeździe na misje do Peru mocno nas zaskoczyła.

W piątek nasz poczet sztandarowy w składzie: Jacek Pytel (chorąży) oraz Aniela Słowik i Maria Wioska uczestniczył w jego pożegnaniu. Tak wzruszonego jeszcze go nie widzieliśmy. W uroczystości wzięli udział jego koledzy rocznikowi, księża dekanatu mysłowickiego oraz metropolita górnośląski ks. Abp Wiktor Skworc.

Rajcza, koronacja obrazu

Dzień później sztandar zameldował się w Rajczy. Z ta miejscowością a nade wszystko z parafią i obrazem Matki Bożej Kazimierzowskiej łączą nas dziesięcioletnie więzy. Byliśmy tu i na Światowym Zjeździe Górali, piknikach królewskich organizowanych zawsze w pierwszą niedzielę lipca ale również na naszych pielgrzymkach kończonych grillowaniem na farskim ogrodzie. Byliśmy również stałymi bywalcami na rajdach rodzinnych szlakami Jana Pawła II na niezbyt odległej Bendoszce Wielkiej. W tych wszystkich uroczystościach towarzyszyli nam rajczanie: ówczesny Prezes Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan Adam Banaś oraz proboszcz ks. Franciszek Warzecha. Z obydwoma spotkała się w sobotę nasza delegacja w składzie: Henryk Gądzik (chorąży) oraz Anna Bartecka i Barbara Richter by razem świętować nałożenie koron biskupich na skronie Matki Bożej. Zdjęcia z uroczystości w poniższym linku:

Zdjęcia (kliknij)

Pożegnanie księdza Władysława Zązla

Księdza Władysława Zązla poznaliśmy równo z nawiązaniem kontaktów ze Związkiem Podhalan Oddziałem Oświęcim oraz Góralami Żywieckimi. Na ich uroczystościach jako kapelan tej organizacji bywał zawsze. A zadanie miał niełatwe; jego poprzednikiem był nie kto inny jak ks. Józef Tischner. Ksiądz Władysław zdobył sobie serca Górali łatwo, bo sam jest Góralem i góralskiej duszy nie wyzbył się nigdy. Znalazł z nami bardzo łatwo wspólny język, gdyż i on i my wyznajemy ten sam system wartości w wielu dziedzinach życia religijnego i społecznego. Nie mogło też zabraknąć na poświęceniu naszego sztandaru w październiku roku 2011. Końcem lipca ksiądz Władysław kończy swoją przygodę z Góralami Żywieckimi jako proboszcz w parafii Kamesznica. Wypadało więc być na jego pożegnaniu;

w niedzielę 2 lipca ekipa w składzie: Krzysztof Jamrozy (chorąży) oraz Celina i Urszula Jamrozy i Danuta Rozmus reprezentowały Bractwo na tej uroczystości. Msza Święta a potem prawie dwugodzinny czas podziękowań niezliczonych delegacji. Nie mówimy jednak księdzu Władysławowi żegnaj a raczej do zobaczenia. Jeszcze na opłatku w Oświęcimiu w styczniu tego roku kiedy dowiedzieliśmy się że żegna się z Kamesznicą i jako senior będzie rezydował na parafii w Nowym Targu zaproponowałem spotkanie przy okazji naszej październikowej Pielgrzymki Tatrzańskiej. Nie odmówił. Księże Władysławie – zatem do zobaczenia. Zdjęcia z uroczystości w poniższym linku:

Zdjęcia (kliknij)

Zmieniony: Niedziela, 02 Lipiec 2017 21:37
 

Statystyki

Odsłon : 952999

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Związek Górnośląski