Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Pracowity przełom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Wtorek, 01 Maj 2018 20:12

Pracowity przełom wiosennych miesięcy

Przełom kwietnia i maja należał do bardzo pracowitych okresów dla Bractwa Pielgrzymkowego. 21 kwietnia pielgrzymowaliśmy do krakowskich Łagiewnik, w niedzielę 29 kwietnia delegacja w składzie Halina Pazera, Henryk Gądzik, Henryk Stolorz i Jacek Pytel reprezentowała Bractwo na święconym Górali Żywieckich, zaś 1 maja delegacja w składzie Danuta Rozmus, Bożena i Henryk Stolorz oraz Jacek Pytel uczestniczyła w Śląskich Godach w chorzowskim skansenie.

Wizyty u Górali Żywieckich mają już ponad dziesięcioletnią tradycję. Po raz pierwszy byliśmy w miejscowości Sopotnia Mała, gdzie Górale obchodzili święcone. Tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w nowym kościele p.w Św. Jana Pawła II, potem orszak prawie dwudziestu pocztów sztandarowych oraz licznie zaproszonych gości udał się do sali w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości był pochodzący z Beskidu Żywieckiego Ojciec Alan Rusek, proboszcz parafii w Panewnikach, który na naszą prośbę zaprezentował program „Śląsk dla Aleppo”, którego pomysł narodził się w panewnickim klasztorze. Akces do realizacji programu zgłosił Związek Górnośląski który zadeklarował wydanie płytki ze śląskimi utworami prezentowanymi zarówno przez amatorskie zespoły folklorystyczne jak również przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bractwo Pielgrzymkowe znalazło środki na wydanie płytki i zobowiązało się rozprowadzić 175 sztuk jako cegiełki na rzecz programu. Nasza ekipa zabrała na święcone resztę nie rozprowadzonych płytek, które rozeszły się w mgnieniu oka. W sumie za 31 płytek uzyskaliśmy 730 złotych. Rozdaliśmy również 31 numer „Górnoślązaka” w którym było sporo materiału z okazji naszego XX-lecia.

 

We wtorek, 1 maja uczestniczyliśmy w XXIII edycji Śląskich Godów w chorzowskim skansenie. O godzinie 11:00 w zabytkowym, drewnianym kościółku sprowadzonym z Nieboczów rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Dziekan dekanatu chorzowskiego ks. Eugeniusz Blaszczyk, zaś homilię wygłosił kapelan Związku Górnośląskiego ks. Arkadiusz Wuwer. Prezes Bractwa Pielgrzymkowego Jacek Pytel odczytał teksty mszalne oraz Modlitwę Wiernych w gwarze śląskiej autorstwa V-ce Prezes Związku, znanej nam dobrze pani Łucji Staniczek. Po Mszy Świętej tradycyjnie dobyła się procesja teoforyczna wokół kościółka.

Po Mszy Świętej rozpoczął się piknik rodzinny z licznymi atrakcjami.

Zmieniony: Wtorek, 01 Maj 2018 20:17
 

Statystyki

Odsłon : 944852

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Związek Górnośląski