Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Pracowity weekend PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Poniedziałek, 24 Wrzesień 2018 19:52

Czwarta sobota i niedziela września były dla członków Bractwa Pielgrzymkowego bardzo pracowite. W sobotę wraz z członkami Kół i Bractw Związku Górnośląskiego braliśmy udział w kolejnej, XVII już edycji Rodziny Górnośląskiej na Górze Św. Anny. Dzień później wraz z wiernymi ze wszystkich parafii mysłowickich świętowaliśmy uroczystość 150-lecia tutejszego dekanatu.

Sobota, 22 września. Aż się nie chce wierzyć, ale na Annabergu byliśmy ostatnio w roku 2015. Różne były tego przyczyny, ale duże było pragnienie pojawienia się u „Babki Anny”, więc autobus wypełnił się niemal do ostatniego miejsca. Zaprosiliśmy do wspólnego pielgrzymowania pielgrzymów z parafii Św. Anny w Lędzinach, z którymi zdążyliśmy się już w ciągu sezonu pielgrzymkowego całkiem dobrze zintegrować (wspólne wyjazdy do Łagiewnik, na Warmię i teraz na Górę Św. Anny). Po upalnym tygodniu w nocy z piątku na sobotę trochę popadało, ale w dzień niebo już było pogodne. Z programu wypadła wizyta pod pomnikiem Powstańców Śląskich (remont), rozpoczęliśmy więc wspólną modlitwą przy pomniku Jana Pawła II. Potem o 11:00 Msza Święta za Górny Śląsk z piękną homilią młodego Ojca z franciszkańskiego zakonu, którego życiorys to odzwierciedlenie śląskich losów. Rodzina wywodzi się z Moraw, w trakcie różnych zawieruch dziejowych trafiła na przemysłową część Górnego Śląska zaś finalizacją tych dziejów jest aktualny pobyt Ojca w duchowej stolicy Górnego Śląska jaką jest Góra Świętej Anny. Uroczyste „Te Deum, laudamus” zakończyło kościelną część Rodziny Górnośląskiej.

Z kościoła przeszliśmy na annogórskie schody, gdzie tradycyjnie odbyła się sesja zdjęciowa. Jak zwykle, osoby postronne najchętniej robiły sobie zdjęcia z ubranymi w górnośląskie stroje regionalne. Potem obiad i spotkanie na sali w nowej części Domu Pielgrzyma gdzie wręczone zostały odznaki „Zasłużonego dla Związku Górnośląskiego”. Druga część spotkania to dyskusja o śląskich sprawach, szczególnie ważna przed mającym się odbyć na początku przyszłego roku Nadzwyczajnym Kongresem Programowym.

Z Góry Świętej Anny udaliśmy się jeszcze jak zwykle do Kamienia Śląskiego, miejsca urodzenia patrona Związku Górnośląskiego i Metropolii Górnośląskiej, Świętego Jacka Odrowąża. Wizytę zaczęliśmy od Koronki do Bożego Miłosierdzia w pałacowej kaplicy. Zaskoczeniem był wystawiony po raz pierwszy w czasie pobytu w tym miejscu Najświętszy Sakrament. Potem miało być zwiedzanie pałacu – okazało się, że po pierwsze wprowadzono opłatę za wejście oraz ograniczono godziny zwiedzania do 16:00. Musieliśmy więc obejść się smakiem. Smakowała za to kawa, lody i ciasta serwowane w zajeździe „U Świętego Jacka” położonym na terenie parku pałacowego.

Niepokojącą tendencją jest malejąca z roku na rok frekwencja na uroczystości, ale to tendencja odzwierciedlająca stan całego Związku. Było tylko sześć pocztów sztandarowych, trzy autokary przywiozły pielgrzymów z Bractwa, z Brzezinki i Rudy Śląskiej. Pozostali członkowie Związku dojeżdżali prywatnymi samochodami. Aż żal było na wspomnienie sprzed kilkunastu lat, kiedy to autokary nie mogły pomieścić się na parkingu a sala na panelu i części artystycznej pękała w szwach.

Bractwo mocno zaznaczyło swój udział w uroczystości: oprócz 54 pielgrzymów, pocztu sztandarowego (Rudolf Langer i Jacek Pytel – chorąży oraz Danuta Rozmus i Anna Bartecka jako obsada) Jacek Pytel przygotował również śpiew przed Ewangelią oraz Modlitwę Wiernych w gwarze śląskiej.

Niedziela, 23 września. O godzinie 12:00 w parafii na Bończyku rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna z okazji 150-lecia dekanatu mysłowickiego. W świątyni zgromadziło się liczne grono parafian ze wszystkich mysłowickich parafii, duchowieństwo oraz przedstawiciele grup i stowarzyszeń świeckich i kościelnych. Mszę Świętą celebrował metropolita górnośląski ks. Abp. Wiktor Skworc. Po Mszy Świętej wszyscy obecni zostali zaproszeni do udziału w festynie parafialnym i na grochówkę którą przygotowały panie z naszego Bractwa: Bronia Matuszczyk, Czesia Gąsior i Łucja Morkisz. Bractwo wystawiło poczet sztandarowy w składzie: Jacek Pytel (chorąży) oraz Anna Bartecka i Barbara Richter (obsada).

Zmieniony: Poniedziałek, 24 Wrzesień 2018 20:07
 

Statystyki

Odsłon : 944859

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Związek Górnośląski