Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Pracowity weekend na początek roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Poniedziałek, 07 Styczeń 2019 09:11

Jak zwykle pracowicie weszliśmy w nowy rok. Kolędowanie Związku Górnośląskiego w Panewnikach oraz mysłowicki Orszak Trzech Króli to imprezy, które na „dzień dobry” pomagamy jako Bractwo realizować.

Z Panewnikami sprawa łatwiejsza, gdyż musiałem jedynie przygotować czytania w gwarze śląskiej do Modlitwy Wiernych. W sobotę z rana z Piotrkiem Glucem z ekipy kolarskiej zameldowaliśmy pod kosztowskim kościołem, by na jego przyczepkę wrzucić dwa namioty, które na Orszaku osłaniać będą panie wydające grochówkę oraz ciepłe napoje. A o piętnastej razem z Anką Bartecką, Basią Richter i Rudolfem Langerem wyruszyliśmy samochodem do Panewnik na kolędowanie. Tu było trochę więcej roboty, ponieważ trzeba było jeszcze ustalić z celebransami, kapelanem Związku Górnośląskiego księdzem Arkadiuszem Wuwerem oraz panewnickim proboszczem Ojcem Alanem Ruskiem formularz mszalny. Oba czytania wziął na siebie kolega z Bractwa Oświatowego, ja jak zwykle śpiew między psalmami oraz Alleluja. Z V-ce Prezeską Związku panią Łucją Staniczek podzieliliśmy się czytaniami z Modlitwy Wiernych w gwarze śląskiej.

W Panewnikach jak zwykle świątecznie i barwnie: wszak panewnicka stajenka to już klasyka tego typu sztuki kościelnej. Mszę Świętą uświetniła orkiestra dęta kopalni Wujek oraz dwa chóry: z Mokrego (dzielnica Mikołowa) oraz z Michałkowic. Spotkałem starych znajomych (tych już niestety z latami ubywa) którzy tworzyli fundamenty Związku Górnośląskiego. Na plus należy zapisać sporą liczbę pocztów sztandarowych których członkowie coraz liczniej „łoblykają” się w górnośląskie stroje regionalne. Na minus - frekwencja. Przynajmniej jedna czwarta ławek z tyłu świątyni świeciła pustkami. Po zakończeniu uroczystości usiłowaliśmy jeszcze zdążyć na wernisaż rodziny Jamrozy w mysłowickim MOK-u, ale na zjeździe z autostrady krakowskiej w kierunku Mysłowic spasowaliśmy. Nie było sensu wpaść na dwie minuty (wernisaż kończył się o 18:00).

A w niedzielę uroczystość Objawienia Pańskiego i oczywiście piąty już mysłowicki Orszak Trzech Króli. W skali kraju imprezy rozrasta się w sposób imponujący: kiedy Mysłowice gościły orszak po raz pierwszy w roku 2015 w Polsce organizowało go ponad 300 miejscowości. W tym roku już ponad siedemset i około półtora miliona uczestników. Tym razem podzieliłem ekipę (która zwoziła, rozstawiała a potem odstawiała na miejsce namioty, ławki i stoły oraz kuchnię polową) na dwie grupy. Pierwsza w składzie: Piotrek Gluc, Andrzej Bożek, Kazik Sitko, Michał Jochemczyk oraz Rudolf Langer o 10:00 ruszyła montować wszystko na mysłowickim rynku. Wszyscy wymienieni (oprócz Rudolfa Langera) to rowerzyści z naszej grupy kolarskiej. Po zakończeniu orszaku ja, Jacek Brom, Irek Grawecki oraz Marek Sobczak to wszystko zdemontowaliśmy oraz odstawiliśmy na miejsce. Grupa popołudniowa to też wszystko rowerzyści jeżdżący ze sobą od ładnych paru lat, jedynie Marek Sobczak doszlusował do nas 11 listopada ubiegłego roku na rajdzie „Z biało-czerwoną przez trzy zabory”.

Osobny temat to panie od aprowizacji. Podziwialiśmy ich za trwanie na chłodzie od godziny 13:00 aż do momentu. Kiedy ostatni uczestnicy orszaku rozeszli się do domów. A one jeszcze musiały wszystko ogarnąć po imprezie a w poniedziałek umyć garkuchnię. Szefową całej grupy była jak zwykle Bronia Matuszczyk zaś pomagały jej Celina Jamrozy, Ania Król, Stenia Pieprzyca, Czesia Gąsior, Zosia Rosikoń (wszystkie z Bractwa) oraz jedna pani z Brzezinki. Od zawsze organizatorami orszaku są nasi członkowie, Ula i Krzysiek Jamrozy którzy robią to z sercem, zaangażowaniem i po prostu perfekcyjnie.

Zdjęcia oraz inne materiały z obu wydarzeń pod linkami (kliknij na dany link):

Kolędowanie

Zdjęcia Orszak

Orszak (zielony z Bończyka) na youtube

 

Zmieniony: Poniedziałek, 07 Styczeń 2019 09:14
 

Statystyki

Odsłon : 953019

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Związek Górnośląski