Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Styczniowe wydarzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Niedziela, 03 Luty 2019 22:21

Styczeń dla Bractwa Pielgrzymkowego był bardzo pracowitym okresem. Poniżej prezentujemy opis wydarzeń.


Opłatek i Walne Zgromadzenie

Tydzień po pracowitym weekendzie czekało nas bardzo ważne wydarzenie; przy okazji tradycyjnego opłatka czekało nas Walne Zgromadzenie Członków Bractwa Pielgrzymkowego.

Rzutem na taśmę zaklepaliśmy sobie na niedzielę 11 stycznia salę i kościół na Wesołej; tu niezawodna jak zwykle była Danka, która w tej parafii jako członek Zarządu Bractwa „ciągnie już ten wózek” czwartą kadencję. Ponieważ opłatek połączony był z Walnym Zgromadzeniem odpuściliśmy sobie większą liczbę zaproszonych gości i zaproszenia wysłaliśmy do Górali z Oświęcimia i Żywca, którzy są u nas zawsze od 12 lat oraz Prezesa Związku Górnośląskiego Grzegorza Franki. Żywiec zjawił się pod dowództwem Jadzi Hutyry ze sztandarem, oświęcimski sztandar pojechał na opłatek do Szczawnicy była więc tylko cztero osobowa delegacja. Obecny był (mimo rozlicznych obowiązków duszpasterskich) nasz opiekun duchowny ksiądz Władysław Pasiut, który dołączył do koncelebry.

Po Mszy Świętej przeszliśmy na salę bankietową, gdzie łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, śpiewali kolędy. Głos zabierali zaproszeni goście: Jadzia Hutyra jak zwykle mówiła wierszem, Marek Wawrzuta z Oświęcimia prozą, Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki o sytuacji w Związku Górnośląskim. Ten ostatni na wniosek Zarządu Bractwa Pielgrzymkowego wręczył odznaki „Zasłużony dla Związku Górnośląskiego” następującym członkom Bractwa: Danucie Rozmus, Bronisławie Matuszczyk, Barbarze Richter, Lucynie Skrzydło, Marii Wioska oraz Adelajdzie, Celinie, Urszuli i Krzysztofowi Jamrozy. Krzyśkowi Jamrozemu wręczyliśmy z okazji 50 rocznicy urodzin pamiątkowy album oraz złożyliśmy życzenia.

A potem, po pożegnaniu Górali zaczęliśmy pracę. Ustępujący Prezes Bractwa Jacek Pytel odczytał sprawozdanie merytoryczne za okres minionej kadencji, Skarbnik, Irena Pytel sprawozdanie finansowe, zaś członek Komisji Rewizyjnej Anna Bartecka opinię Komisji Rewizyjnej zakończony wnioskiem o udzielenie absolutorium. Absolutorium zostało udzielone, później rozpoczęła się część wyborcza. Na stanowisko Prezesa Bractwa zgłoszono tylko jedną kandydaturę, Jacka Pytla. Kandydat zdobył wymaganą większość głosów. Do Zarządu Bractwa, wybrano: Annę Król, Irenę Pytel, Bronisławę Matuszczyk, Zofię Gądzik, Marię Wioska, Celinę i Urszulę Jamrozy, zaś do Komisji Rewizyjnej Henryka Stolorza, Małgorzatę Kaszyca oraz Annę Bartecką.

Pierwsze posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej

W sobotę, niespełna tydzień po Walnym Zgromadzeniu zgromadziły się na swoim pierwszym, wspólnym posiedzeniu Zarząd Bractwa Pielgrzymkowego oraz Komisja Rewizyjna.

Prezes Bractwa Jacek Pytel odczytał protokół z Walnego Zgromadzenia. Następnie ukonstytuował się Zarząd w składzie: Anna Król oraz Bronisława Matuszczyk zostały wybrane na stanowisko V-ce Prezesów, Irena Pytel na Skarbnika, Urszula Jamrozy na Sekretarza. Pozostałe osoby będą pełnić funkcję Członków Zarządu. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Henryk Stolorz.

Mówiono także o planach na najbliższą przyszłość zaś Prezes Bractwa zaproponował, by dyskusję o priorytetach bardziej dalekosiężnych planach odłożyć na następne posiedzenie.

Rocznica Tragedii Górnośląskiej

W niedzielę 27 stycznia w krypcie katedry katowickiej odprawiona została Msza Święta w rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Uczestniczący w niej Prezes Bractwa Pielgrzymkowego Jacek Pytel brał czynny udział w oprawie liturgicznej Eucharystii

Kolarski opłatek

We środę, 30 stycznia w parafii na Bończyku spotkały się osoby z między parafialnej grupy rowerowej oraz uczestnicy organizowanych przez grupę wydarzeń rowerowych by połamać się opłatkiem oraz powspominać wspólne rajdy i pielgrzymki organizowane w roku minionym.

Na spotkanie stawiło się 25 osób; większość z nich to uczestnicy większości wydarzeń, ale byli również tacy, co brali udział w pojedynczych jazdach. Sporo rowerzystów nie mogło uczestniczyć w opłatku z powodów zawodowych (opłatek odbywał się we środę) ale zadeklarowało chęć włączenia się w wydarzenia tegoroczne.

Opłatek rozpoczął się od wspólnej modlitwy pod przewodnictwem księdza proboszcza Rafał Ryszki, który poświęcił również opłatki. Potem były życzenia: przede wszystkim zdrowia, braku kontuzji, awarii sprzętu, wypadków. Potem była prezentacja zdjęć z minionego roku, wspominki uczestników oglądanych wydarzeń. Prezes Bractwa Pielgrzymkowego, przy którym grupa funkcjonuje Jacek Pytel nakreślił ramowy program imprez planowanych na ten rok. Śpiewano również kolędy a do śpiewu przygrywał na akordeonie członek grupy, Krzysztof Pająk.

Zmieniony: Niedziela, 03 Luty 2019 22:24
 

Statystyki

Odsłon : 944850

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Związek Górnośląski