Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Rekolekcje wielkopostne dzień 1 i 2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Wtorek, 19 Marzec 2019 20:37
Po rocznej przerwie od poniedziałku 18 marca rozpoczęliśmy w Zakopanem rekolekcje wielkopostne. W roku ubiegłym nie doszło do skutku; moja rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy w lewym kolanie i niska frekwencja spowodowały absencję w pensjonacie u Sióstr Boromeuszek. W tym roku też szło jak po grudzie, ale koniec końców jakoś skleciliśmy minimalną obsadę i pojechaliśmy.


Poniedziałek, 18 marca, dzień pierwszy. Po raz pierwszy wsiadło do naszego autokaru 7 osób z Lędzin. Zaczęli pielgrzymować z nami już rok wcześniej, ale był to ich debiut w Zakopanem. Rozpoczęliśmy tradycyjnie, modlitwą oraz śpiewanie Gorzkich żali. W Szaflarach wysiadło 17 osób, które przez cztery i pół godziny korzystały z dobrodziejstw wód termalnych na miejscowych basenach. Pozostali pojechali do Zakopanego, gdzie po rozlokowaniu się na wcześniej przydzielone pokoje spotkali się z księdzem Władysławem, naszym opiekunem duchownym oraz Heńkiem, którzy dojechali samochodem. O osiemnastej zjedliśmy obiadokolację, o 19:30 spotkaliśmy się w kaplicy by uczestniczyć we Mszy Świętej oraz pierwszej nauce. Tematykę ustaliliśmy wcześniej  a dotyczyła kwestii przemijania. Ksiądz Władysław mówił o przemijaniu pewnych wartości w naszym życiu, które kiedyś były ważne a potem z powodów zaniedbań w wychowaniu młodego pokolenia odchodzą w niebyt. Tworzona w ten sposób luka pokoleniowa może być już nie odrobienia spointował rekolekcjonista. Po Mszy Świętej tajemnice bolesne Różańca Świętego i Apel Maryjny na zakończenie dnia.

Wtorek, 19 marca, dzień drugi. Rano, o wpół do ósmej druga część Gorzkich żali, potem Msza Święta z nauką z motywem przewodnim postępowania świętego Józefa, którego wspomnienie w tym dniu obchodziliśmy. Potem czas wolny do godziny jedenastej i wyjazd do miejscowości Łapsze Wyżne gdzie posługuje jako wikariusz nasz pierwszy opiekun duchowny, ksiądz Mariusz Czachor. Ksiądz Mariusz przywitał nas w drzwiach kościoła, z zewnątrz nie robiącego jakiegokolwiek wrażenia, za to w środku imponującego barokową ornamentację i złoceniami. Obaj duszpasterze koncelebrowali drugą już tego dnia Mszę Świętą; jedną intencja to modlitwa za Kościół Święty i duchowieństwo w bardzo trudnych czasach (nawiązał do nich w homilii ksiądz Władysław), druga w intencji naszych chorych, o łaskę zdrowia i ulgę w cierpieniach. Po Mszy Świętej ksiądz Mariusz opowiedział jeszcze krótko o świątyni zaś rekolekcjonista poprowadził Drogę Krzyżową. Na pożegnanie ksiądz Mariusz przyszedł jeszcze do autokaru i wyraźnie wzruszony życzył nam dobrej drogi oraz rychłego ponownego spotkania. Ponieważ zbliżała się godzina 15:00 zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej do Zakopanego u księży Marianów na Cyrhli Toporowej, gdzie w kaplicy bocznej w kościele p.w Bożego Miłosierdzia wysłuchaliśmy nauki na temat Miłosierdzia oraz odmówiliśmy Koronkę. Przejeżdżaliśmy obok drewnianej kaplicy na Jaszczurówce, którą mieliśmy w planie nawiedzić, ale brak czasu i zmęczenie spowodowały, że pojechaliśmy prosto do pensjonatu. O godzinie 17:00 spożyliśmy obiadokolację, o 19:30 rozpoczęliśmy po raz pierwszy w historii naszej bytności tutaj Godzinę Świętą z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Godzina Święta to spotkanie w ciszy z Panem Jezusem, prywatna, indywidualna modlitwa i pobożne rozmyślanie. Potem rozważanie Męki i Śmierci Zbawiciela w tajemnicach bolesnych Różańca Świętego i tak wczoraj na koniec dnia Apel Maryjny.

Zdjęcia (kliknij tutaj)

Zmieniony: Wtorek, 19 Marzec 2019 20:45
 

Statystyki

Odsłon : 944887

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Związek Górnośląski