Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Misterium Męki Pańskiej w Piekarach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Piątek, 19 Kwiecień 2019 20:18

Tradycyjnie od kilku lat, w Wielki Piątek Bractwo Pielgrzymkowe melduje się w piekarskim sanktuarium by uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej.

Wielkopiątkowe Misterium w Piekarach zostało reaktywowane w roku 2015, w czym wielka zasługa pochodzącego z parafii na Bończyku księdza Adama Zgodzaja, wikarego w piekarskiej bazylice. Od tego momentu nieprzerwanie większe lub mniejsze grupy pojawiają się u stóp Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej by przeżywać mękę i Śmierć jej Syna. Większość pań ubiera się wtedy w nasze górnośląskie stroje regionalne, panowie (również ubrani w nie) mają przywilej noszenia feretronu z relikwiami Krzyża Świętego.

W tym roku, przy upalnej pogodzie reprezentowali nas: Celina Jamrozy (wraz z bratem Krzysztofem na zakończenie Gorzkich Żali odczytali wiersz „Modlitwa pielgrzyma” z końca XIX wieku), Bożena Stolorz, Danuta Rozmus, Czesława Gąsior, Henryk Gądzik, Sebastian Roncoszek oraz Jacek Pytel. Z Bractwa obecni w Piekarach byli jeszcze Henryk Stolorz i Ireneusz Grawecki, ale reprezentowali mysłowicką Archikonfraternię Literacką i ubrani byli w niebieskie kontusze. Dla Archikonfraterni był to debiut przy niewątpliwie cennych relikwiach.

Sporo pań w strojach regionalnych przyjechało z Dąbrówki Wielkiej, z tej miejscowości było też trzech panów. Niektóre z tych osób to członkowi piekarskiego Koła Związku Górnośląskiego. Swoją obecność zaznaczyło także Koło Związku Górnośląskiego w Bogucicach.

Zdjęcia z Misterium w poniższym linku:


https://photos.app.goo.gl/GnB9guSdoJ2SBaGx5


 

Zmieniony: Piątek, 19 Kwiecień 2019 20:48
 

Statystyki

Odsłon : 953000

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Związek Górnośląski