Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Śląskie Gody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Piątek, 03 Maj 2019 20:21

Śląskie Gody

Po raz dwudziesty czwarty Związek Górnośląski organizował imprezę pod nazwą „Śląskie Gody”. Impreza, którą przez pierwsze lata można było śmiało nazwać masową (kilka pierwszych edycji to dwa-trzy dni przy kilku estradach i kilkaset tysięcy uczestników) po prezesurze Andrzeja Złotego przyjęła charakter kameralny i stała się de facto śląskim odpustem w chorzowskim skansenie.

Siedem pocztów sztandarowych (w tym nasz, bractwowy) oraz kilkudziesięciu wiernych zgromadziło się we środę, 1 maja w środku i na zewnątrz drewnianego kościółka p.w Św. Józefa Robotnika. Zbudowany w roku z 1791 w Nieboczowie nad Odrą (obecnie powiat wodzisławski) jako powiększenie kaplicy z 1380 r., fundacji Jan Zdrzałaka. W roku 1971 przeniesiony został do Kłokocina (dzielnica Rybnika), a do skansenu trafił w 1995 r. 28 września 1997 r. został poświęcony i oddany do użytkowania wiernych. Kościół jest drewniany o konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy z portalem o kształcie „oślego grzbietu” z datą „1791”. Cały kościół otoczony jest tzw. „sobotami”. Dach kryty gontem z dwoma barokowymi, sześciobocznymi wieżyczkami na sygnaturki, zwieńczone baniastymi hełmami z latarniami (nad nawą z podwójnym krzyżem, a nad prezbiterium z metalowym kurem). Obecne wyposażenie kościoła to zbiór z różnych kościołów (ołtarz główny z XVIII w. z nieistniejącego już kościoła w Moszczenicy, ołtarze boczne w stylu barokowo – klasycystycznym, stacje Drogi Krzyżowej z końca XVIII wieku, ława kolatorska z XIX w. z kościoła w Wiśle Wielkiej). Wokół kościoła ogrodzenie drewniane z gontowym daszkiem. Po Mszy Świętej poczty sztandarowe udały się jak zwykle pod scenę, gdzie nastąpiło otwarcie Godów.

Bractwo reprezentowała delegacja w składzie: Jacek Pytel (chorąży) oraz Danuta Rozmus, Anna Bartecka i Barbara Richter (obsada pocztu). Jacek Pytel i Danuta Rozmus włączyli się w oprawę Mszy Świętej (czytania mszalne i śpiew oraz Modlitwa Wiernych).

Zdjęcia pod linkiem:

Zdjęcia (kliknij)

Zmieniony: Piątek, 03 Maj 2019 20:25
 

Statystyki

Odsłon : 952990

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Związek Górnośląski