Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Stulecie I Powstania Śląskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Czwartek, 15 Sierpień 2019 21:19

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Zapalnikiem, który przesądził o wybuchu Powstania były tragiczne wydarzenia pod kopalnią Mysłowice.

 

Do tamtej tragedii nawiązał w swojej homilii metropolita górnośląski, ks. Abp. Wiktor Skworc. Obchody rozpoczęła bowiem uroczysta Msza Święta w parafii p.w Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach na Bończyku. Po Eucharystii ks. Arcybiskup poświęcił symboliczny „Dąb Wolności” posadzony przed kościołem.

Bractwo Pielgrzymkowe bardzo mocno zaangażowało się w pomoc przy uroczystości. Szczególna rola przypadła Krzyśkowi Jamrozy, który koordynował z ramienia świeckich parafian wiele spraw organizacyjnych. On wraz z żoną Urszulą wręczyli też na zakończenie Mszy Świętej metropolicie górnośląskiemu obraz. W oprawę Mszy Świętej włączyli się: Jacek Pytel (napisanie Modlitwy Wiernych oraz odczytanie trzech wezwań w języku polskim) oraz Edyta Musioł (trzy wezwania w gwarze śląskiej). Pani Edyta nie jest członkiem Bractwa, ale jako córka Teresy Saternus, (która do Bractwa wstąpiła w styczniu tego roku i bardzo prężnie szefuje grupie lędzińskiej) zgodziła się być w składzie delegacji Bractwa na uroczystość. Bractwo wystawiło swój sztandar w składzie: Jakub Klimek (chorąży) oraz Basia Richter z Bractwa i pani z Lędzin (obsada). W pomoc przy wydawaniu kołocza i parzeniu kawy zaangażowały się: Celina Jamrozy, Czesia Gąsior, Bronia Matuszczyk i Łucja Morkisz. Oprócz naszego sztandaru Związek Górnośląski reprezentowały jeszcze sztandary z Kół: Brzezinka, Bogucice, Murcki. Przyjechał również sztandar Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich z Prezesem Oddziału Tadkiem Fiedorem. Górali zauważył i ciepło przywitał ksiądz Arcybiskup.

Panie z Lędzin wzbudzały swoimi pięknymi strojami regionalnymi ogólne zainteresowanie. Spotkaliśmy się między innymi z nowo wybraną deputowaną do euro parlamentu Izabelą Kloc, niegdyś członkinią Związku Górnośląskiego.

Zdjęcia z uroczystości oraz relacja w internetowym wydaniu Gościa Niedzielnego pod linkami:

https://photos.google.com/album/AF1QipPbuleWS7YQcMY_3chzX05Vyn7WyckLBuVQuxRN

https://katowice.gosc.pl/gal/spis/5778396.Msza-sw-w-100-rocznice-wybuchu-I-powstania-slaskiego

Zmieniony: Czwartek, 15 Sierpień 2019 21:21
 

Statystyki

Odsłon : 952998

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Związek Górnośląski